Firma Dekker/Perich/Sabatini wykorzystuje program Revit do poprawy wydajności energetycznej i realizacji zobowiązania AIA 2030
Korzystając z iteracyjnego procesu Insight, jesteśmy w stanie zbadać kilka opcji i wcześnie określić optymalne podejście.
– Brandon Garrett
Architekt/Partner w Dekker/Perich/Sabatini
Podsumowanie projektu
Firma Dekker/Perich/Sabatini (D/P/S) robi ogromne postępy w zwiększaniu wydajności i dążeniu do zrównoważonego rozwoju. W ramach nacisku na jakość i obsługę klienta, firma koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i na realizacji zobowiązania Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) na rok 2030. Korzystając z oprogramowania do projektowania budynków Autodesk® Revit® i oprogramowania do analizy wydajności budynków Autodesk Insight® firma D/P/S może zapewnić klientom szybką i dokładną analizę energetyczną, a jednocześnie proponować zrównoważone projekty. – Korzystając z iteracyjnego procesu w Insight, jesteśmy w stanie zbadać kilka opcji i określić optymalne podejście już na wczesnym etapie – wyjaśnia Brandon Garrett, członek AIA, partner/architekt i kierownik ds. technologii projektowania w D/P/S.
– Dzięki temu nasz zespół może lepiej przekazać klientowi, w jaki sposób zrównoważone strategie mogą wpasować się w jego celach i budżecie lub zostać dodane w oparciu o przewidywany zwrot z inwestycji.

Przeniesienie analizy energetycznej na wczesne etapy projektu
Pierwszym krokiem w kierunku spełnienia zobowiązania AIA 2030 było udokumentowanie przez D/P/S możliwości zrównoważonego projektowania. – Naszym celem było przedkładanie projektów do AIA na wczesnym etapie procesu projektowania – mówi Garrett. Oprogramowanie Insight umożliwia modelowanie energetyczne na wstępnym etapie i oferuje widgety, które pomagają edukować strony projektu na temat korzyści wynikających z różnych metod zrównoważonego projektowania. Dzięki temu firma D/P/S może doradzić bardziej zrównoważony projekt, pokazując zainteresowanym stronom, w jaki sposób może obniżyć koszty operacyjne na przestrzeni całego projektu.
Zachęta do przedkładania projektów do AIA 2030
Firmowy zespół ds. technologii projektowania zdecydował, że architekci i pracownicy potrzebują szkoleń w zakresie technologii modelowania zrównoważonego rozwoju – w tym z oprogramowania Revit i Insight. Ponadto, wewnętrzny zespół ds. analizy energetycznej usprawnia dostęp do danych i umożliwia wczesną ocenę opcji projektowych. Po ustaleniu podejścia na podstawie wyników analizy energetycznej, firma D/P/S może zwrócić się do inżynierów i analityków w celu ostatecznej weryfikacji.
Firma D/P/S powołała także zespół ds. analizy wydajności budynku, który współpracuje z zespołami projektowymi przy przesyłaniu modeli Revit do Insight. Architekci testują opcje oświetlenia, ogrzewania i estetyki, a Insight dostarcza w czasie rzeczywistym informacje zwrotne na temat przyczyn i skutków, pomagając w uzyskaniu lepszych wyników.
Przewidywane zużycie energii (EUI) jednego z projektów wynosiło 130, a firma D/P/S skorzystała z programu Insight, aby potwierdzić obliczenia – ale analiza ta dała znacznie inny wynik: 41,4 EUI. – Ta rozbieżność skłoniła inżynierów do powtórzenia analizy i po zidentyfikowaniu kilku błędów w modelu, powstała poprawiona EUI, różniąca się o zaledwie 0,1 od wyniku Insight – wyjaśnia Aaron Ketner, architekt-stażysta, specjalista ds. energii w D/P/S. – Ten proces potwierdził, że wyniki podane w Insight są bardzo dokładne – i możemy zaufać wskazówkom analizy wykonanej przez program.
Mierzenie oddziaływania za pomocą widgetów Insight
EUI jest kluczowym wskaźnikiem zużycia energii w budynkach i punktem odniesienia dla AIA 2030. Widgety pulpitu nawigacyjnego w Insight pokazują EUI dla danego budynku.
Możliwość szybkiego zmierzenia wpływu wielu opcji energooszczędności w jednym kroku – zamiast tworzenia kilku oddzielnych analiz energetycznych – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz poprawia dokładność danych energetycznych.
Gdy D/P/S zlecał raporty energetyczne zewnętrznym analitykom, opracowanie wyników mogło zająć nawet 3 tygodnie. – Długi czas realizacji sprawił, że trudno było zbadać wszystkie opcje w ramach czasowych projektu – mówi Garrett. Dzięki programom Revit i Insight tworzenie złożonych modeli i przeprowadzanie analiz energii zajmuje zaledwie kilka godzin. – W Insight naprawdę doceniamy intuicyjny, prosty i funkcjonalny interfejs użytkownika – mówi Garrett.

Szczegółowe wskazówki zespołu ds. analizy wydajności budynku
Zaledwie rok po podjęciu zobowiązania AIA 2030 firma D/P/S przeanalizowała i zgłosiła zużycie energii dla prawie 93 tys. m2 powierzchni w nowo budowanych obiektach.
Od czasu wdrożenia oprogramowania Insight, projekty firmy D/P/S mają przewidywaną średnią EUI wynoszącą o 47,7% mniej od krajowej. – Pokazuje to, że nasze istniejące metody zrównoważonego projektowania są skuteczne, a mając Insight możemy dążyć do realizacji jeszcze większych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Garrett.
Aby utrzymać tempo tworzenia projektów zrównoważonego rozwoju projektu firmy D/P/S BPAT oferuje bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące redukcji EUI, a także analizy wpływu funkcji takich jak izolacja słoneczna, rendering naświetlenia i oświetlenie wnętrza. Firma ostatnio zaprojektowała renowację biur Departamentu ds. Dzikich Zwierząt i Ryb w Albuquerque w Nowym Meksyku. Wykorzystując Revit, Insight i wiedzę ekspercką BPAT, projektanci D/P/S wykorzystali systemy fotowoltaiczne i bardzo wydajne oświetlenie LED do rewizji modelu energetycznego budynku. – Nasza analiza pokazała klientowi, że w rzeczywistości znajdował się w niższej klasie użyteczności, niż początkowo sądzono – mówi Ketner. Departament wykorzystał oszczędności, aby powiększyć system fotowoltaiczny.

Zrównoważony design okazuje się silnym wyróżnikiem dla firmy D/P/S, a Insight stanowi klucz do sukcesu firmy. – Wiele firm musi polegać na zewnętrznych konsultantach, którzy wykonują taką analizę, jaką my możemy wykonać przy pomocy Insight – mówi Garrett. –Dysponując taką możliwością, możemy dokładnie przeanalizować projekty naszych klientów.
Co najważniejsze, zrównoważony design jest korzystny dla środowiska i użytkowników budynków. – Jeśli pomożemy klientom zoptymalizować i poprawić działanie ich budynków, inwestycja będzie bardziej korzystna pod względem kosztów, zdrowia i funkcjonowania w całym okresie eksploatacji budynku – mówi Garrett.
Analiza PEUI, przeprowadzona za pomocą Autodesk Insight 360 ma potencjał osiągnięcia założeń zobowiązania AIA na rok 2030 po zainstalowaniu na wiacie dla samochodów systemu paneli fotowoltaicznych.
Analiza nasłonecznienia wewnętrznego z wykorzystaniem dodatku Autodesk Revit Insight Solar znajduje potencjalne “punkty zapalne” zwiększonego natężenia energii słonecznej i dostarcza korzyści płynących z zacienienia w okresie letnim.
W Insight naprawdę doceniamy intuicyjny, prosty i wydajny interfejs użytkownika
– Brandon Garrett
Architekt/Partner w Dekker/Perich/Sabatini
Link do oryginału artykułu w PDF.
FIRMA
Dekker/Perich/Sabatini
LOKALIZACJA
Albuquerque, Nowy Meksyk, USA
OPROGRAMOWANIE
Autodesk Revit Autodesk Insight