Stal i kamień

323

Dzięki Autodesk® firma Advance Steel z Massachusets radykalnie skróciła czas poprawek w skomplikowanych projektach.

 

The Lucas, inwestycja o powierzchni prawie 7,5 tys. m2 zlokalizowana w bostońskiej dzielnicy South End. Projekt biura Finegold Alexander Architects zakłada transformację dawnego budynku niemieckiego Kościoła św. Trójcy z 1874 r. w wyjątkowy blok mieszkalny. [Zdjęcia dzięki uprzejmości Lawton Welding Co., Inc.]
Lawton Welding z siedzibą w Topsfield w Massachusets zajmuje się produkcją małych konstrukcji stalowych i obróbką metali.

Kilka lat temu firma Lawton Welding z Topsfield, zajmująca się produkcją małych konstrukcji stalowych i obróbką metali, podjęła się projektu wykończenia i produkcji konstrukcji stalowych dla odnawianego i przerabianego budynku dawnego kościoła. Projekt wymagał mnóstwa przeróbek –  zwłaszcza ze względu na nierówności kamiennych struktur – i jego ukończenie zajęło prawie trzy miesiące.

Niedawno firma Lawton zmierzyła się z podobnym, choć dużo większym projektem opracowania i wykonania elementów stalowych dla budynku dawnego kościoła w centrum Bostonu. Kamienny budynek z końca XIX w., przekształcany w ośmiopiętrowy blok mieszkalny, wymagał wiele podobnych rozwiązań co poprzedni projekt, jednak Lawton ukończył zlecenie w ciągu ok. sześciu tygodni.

Skąd taka różnica? W przerwie między tymi dwoma projektami firma Lawton zyskała możliwość projektowania stalowych detali w 3D dzięki wdrożeniu oprogramowania do projektowania detali Autodesk® Advance Steel.

– Projekt The Lucas był prawdopodobnie dziesięć razy większy niż poprzednie zlecenie, a ukończyliśmy go w krótszym czasie – mówi Derek Michaud, kierownik prac wykończeniowych w firmie Lawton. – Tym razem nie było praktycznie żadnych przeróbek.

– Wcześniej mój zespół instalatorów odbierał desperackie telefony za każdym razem, kiedy potrzebne były przeróbki – dodaje Michaud. – W nowym systemie wystarczy nanieść zmiany, a reszta robi się sama, automatycznie. Proces jest o wiele bardziej przejrzysty, a różnica jest diametralna.

Z Advance Steel oszczędzamy jakieś dwie trzecie czasu. Sądzę, że zakup oprogramowania można odrobić już przy pierwszym projekcie, tylko dzięki oszczędnościom na kosztach pracy.

– Derek Michaud
Kierownik prac wykończeniowych w firmie Lawton Welding

Projekt

The Lucas to inwestycja o powierzchni prawie 7,5 tys. m2 zlokalizowana w bostońskiej dzielnicy South End. Projekt biura Finegold Alexander Architects zakłada transformację budynku niemieckiego Kościoła św. Trójcy z 1874 r. w wyjątkowy blok mieszkalny.

Projekt zakłada zachowanie zlepieńcowej fasady i ścian zewnętrznych i wzniesienie nowego, ośmiopiętrowego budynku w ramach obrysu dawnego kościoła. Szkło i stal wznoszące się zza oryginalnej, kamiennej ściany tworzy pełen dramatyzmu kontrast wizualny, ale stanowił też poważne wyzwanie dla kierowanego przez Lawtona zespołu odpowiedzialnego za wykończenia.

– Projekt architektoniczny poważnie komplikuje przebudowę, ponieważ musimy wejść w interakcję z istniejącą strukturą – mówi Michaud. – W przypadku nowego budynku ma się kontrolę nad wszystkim. Jeżeli kolumna jest odchylona o 5 mm, cała reszta stalowej konstrukcji i tak pasuje. W przypadku już istniejących budynkach nie ma się takiego luksusu. Trzeba się zbliżyć do ścian, ale nie można w nie uderzyć. Nie można jednak być za daleko, ponieważ projekt nie wygląda wtedy już tak imponująco.

[Zdjęcia dzięki uprzejmości Lawton Welding Co., Inc.]

Szybki zwrot z inwestycji

Jedną z głównych korzyści wdrożenia oprogramowania do projektowania szczegółów architektonicznych w 3D jest zdaniem Michauda radykalna oszczędność czasu, którą umożliwia ta metoda – na praktycznie każdym kroku procesu projektowania i produkcji. –Umożliwia nam wykonanie większej ilości pracy w tym samym czasie bez zwiększania zatrudnienia – mówi kierownik prac. – I nie chodzi tylko o prace wykończeniowe w Advance Steel. Dzięki oprogramowaniu pracownicy nie muszą robić wszystkiego od nowa, żeby poprawić błędy. Co więcej, Advance Steel automatycznie generuje pliki do obróbki CNC, co eliminuje kolejny czasochłonny krok.

W projekcie The Lucas, firma Lawton współdzieliła plany wykończeniowe z pracownikami odpowiedzialnymi za hydraulikę i oraz system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, którzy
wskazywali, gdzie należy wywiercić dodatkowe dziury w belkach. Dzięki temu firma Lawton mogła wywiercić je w warsztacie produkcyjnym zamiast wysyłać pracowników na plac budowy.

– Z Advance Steel oszczędzamy jakieś dwie trzecie czasu w porównaniu z rysunkami 2D – mówi Michaud. – Sądzę, że można odrobić zakup już przy pierwszym projekcie, tylko dzięki oszczędnościom na kosztach pracy.

Zwiększona dokładność

Jedna liczba szczególnie unaocznia efekt przejścia firmy Lawton na Advance Steel: 10%. Tyle wynosił wcześniej średni poziom błędów w produkowanej stali. Dziś wskaźnik spadł poniżej 1%.
Michaud szacuje, że konieczność poprawki występuje w jednej lub dwóch z 250 wyprodukowanych belek. – W etapach zdominowanych przez prace ręczne otwory byłyby poprzesuwane cały czas – mówi Michaud. – Wierciliśmy otwory, sprawdzaliśmy rozkład, a potem musieliśmy je wypełniać i ponownie wiercić ręcznie. To był nieustanny problem, i to my byliśmy za to odpowiedzialni, ponosząc w 100% koszty wszelkich błędów w produkcji i straty materiału. Bez należytej ostrożności można pogrzebać cały zysk – dodaje.

Jak zauważa Michaud, przed przejściem na nowe oprogramowanie rysunki produkcyjne były ujednolicone w niewielkim stopniu, co przekładało się na wyższy procent błędów i większą frustrację pracowników. – Siedem osób rysowało na siedem sposobów, a teraz rysunki wychodzą dokładnie takie same. Pracownikom warsztatu jest wygodniej i już nie mamy błędów wynikających z ludzkiej kalkulacji – mówi Michaud.

Oprogramowanie zapobiega również problemom z połączeniami, ponieważ pozwala pracownikom lepiej zobaczyć, jak ich projekty będą się sprawdzać w praktyce. – Praca w 3D umożliwia nam dokładną obserwację. Możemy upewnić się czy jest miejsce na śruby, lub czy plan
jest wystarczająco spójny zanim wyślemy go do naszego inżyniera. Zaoszczędziliśmy czas na przeróbkach, a wszystko do siebie idealnie pasowało.

W projekcie The Lucas pracownicy musieli rysować detale na już istniejących ścianach, które były wklęsłe lub wypukłe w różnych miejscach. Ekipa na miejscu zebrała informacje o ścianach
wewnętrznych w 3D a firma Lawton zaimportowała te dane do Advance Steel, umożliwiając twórcom rysowanie z dokładnością do 0,5 mm. Jak zapewnia Michaud, taka skala precyzji umożliwiła radykalne zmniejszenie ilości przeróbek.

[Zdjęcia dzięki uprzejmości Lawton Welding Co., Inc.]

Potęga BIM

Przy projekcie The Lucas architekci nie dostarczyli firmie Lawton modelu 3D sporządzonego za pomocą oprogramowania BIM, np. Autodesk® Revit®. W przeciwnym razie, jak twierdzi Michaud, prace wykończeniowe przebiegłyby jeszcze szybciej. – Mając model Revit, skończylibyśmy prawdopodobnie o tydzień szybciej – zauważa Michaud.

To niesamowite, jak łatwo i szybko idzie praca, gdy ma się do dyspozycji BIM.

– Derek Michaud
Kierownik prac wykończeniowych w firmie Lawton Welding

Jak twierdzi kierownik prac wykończeniowych w firmie Lawton Welding, narzędzia BIM stają się standardem w branży. – Wiele firm, z którymi obecnie współpracujemy wymaga, by podwykonawca korzystał z rozwiązań BIM. Jeżeli nie ma się możliwości rysowania w 3D, to nie da się nawet ubiegać o zlecenie. Dzięki temu mamy przewagę – mówi Michaud.

Narzędzia takie jak Advance Steel pomagają firmie Lawton nie tylko zdobyć więcej zleceń i ukończyć je szybciej, ale jak mówi Michaud, rozwiązania BIM również zmniejszają stres jego i pracowników, jednocześnie zwiększając satysfakcję klienta. W projekcie The Lucas, przykładowo, betonowe kotwy przesunięto o 3,8 cm w odniesieniu do planowanej lokalizacji, co zmusiło Michauda i jego zespół do zmiany planów dla całego projektu.

– Musieliśmy przesunąć cały budynek o 3,8 cm jeszcze zanim zaczęliśmy produkcję – wspomina Michaud. – Mając do dyspozycji Advance Steel, mogliśmy to zrobić w 20 min. W dwóch wymiarach zajęłoby to dzień lub dwa, a potem pozostałoby nam trzymać kciuki, że wszystko dobrze wyszło mimo pośpiechu. Na pewno nie udałoby się nam zakończyć instalacji w terminie.

To niesamowite, jak łatwo i szybko idzie praca, gdy ma się do dyspozycji BIM – podsumowuje Michaud.

Link do oryginału artykułu w PDF.

FIRMA
Lawton Welding

LOKALIZACJA
Topsfield, Massachusets (USA)

OPROGRAMOWANIE (?)
Autodesk® Inventor® Autodesk® Navisworks® Autodesk® Revit® Architecture Autodesk® Revit® MEP Autodesk® Revit® Structure