Sprawna współpraca na odległość

141
Wizualizacja projektu budynku urzędu miasta w Windsor. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Moriyama & Teshima.

Firma Moriyama & Teshima Architects wykorzystała A360 do współdzielenia projektu siedziby władz miasta Windsor

Moriyama & Teshima to wielokrotnie nagradzana firma architektoniczna z siedzibą w Toronto, znana na całym świecie z opracowanych projektów budynków użyteczności publicznej oraz placówek kulturalnych i edukacyjnych. Dzięki bogatemu portfolio firma wygrała konkurs na projekt ratusza w kanadyjskim mieście Windsor, w ramach joint-venture z lokalnym projektantem, firmą Architecttura. W ramach joint-venture Architecttura, firma architektoniczna wywodząca się z Windsor, miała zadbać o kontekst lokalny, a firma Moriyama & Teshima była odpowiedzialna za programowanie, projekt i ogólną wizję nowego ratusza.

Projektowanie: razem, choć osobno

Wspólne przedsięwzięcie przyniosło dwa podstawowe wyzwania: komunikację między wieloma członkami zespołu oraz organizację i współdzielenie złożonych modeli BIM. Firma Moriyama & Teshima ma siedzibę w Toronto, a firma Architecttura – w Windsorze, więc projekt wymagał zastosowania rozwiązania zapewniającego centralne repozytorium projektu, centrum komunikacyjne i umożliwiającego dwóm zespołom projektowym przeglądanie, przeglądanie i współpracę nad swoimi modelami Revit:

– Projekt wymagał współdzielonego dostępu do tworzonego modelu BIM. Wcześniej nie dysponowaliśmy infrastrukturą przystosowaną do tego rodzaju łączonego przedsięwzięcia – wyjaśnia Claudia Cozzitorto, dyrektor ds. BIM w Moriyama & Teshima. – Musieliśmy poruszyć kwestię komunikacji między naszymi biurami i określić, w jaki sposób zamierzamy poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Projekt wymagał elastycznego narzędzia, które byłoby proste w konfiguracji, łatwe w użyciu i zapewniałoby możliwość kontrolowania dostępu członków zespołu do plików projektowych. Po zbadaniu dostępnych rozwiązań obie firmy zgodziły się na wdrożenie A360.

Wizualizacja projektu budynku urzędu miasta w Windsor. Zdjęcie dzięki uprzejmości firmy Moriyama & Teshima.

Praca w zespole, którego część pracuje zdalnie czasem oznacza wymianę nieskończonej ilości maili, telekonferencje i odmienne systemy do zarządzania projektami i obsługi plików. A360 umożliwił zarówno płynną komunikację, jak i dostęp do plików projektowych w ramach tego samego narzędzia.

Dzięki A360 firmy Moriyama & Teshima oraz Architecttura mogły pracować jak sprawnie jak jeden zespół projektowy.

– Claudia Cozzitorto
Dyrektor BIM Moriyama & Teshima

A360 umożliwiał zarówno komunikację, jak i dostęp do plików projektu w ramach tego samego narzędzia, odnosząc się do obu wyzwań stojących przed tym projektem od samego początku.

Przyszłość współpracy w BIM

Użytkownicy mogą nie tylko przeglądać, ale również oznaczać modele Revit za pomocą narzędzi do rysowania odręcznego, notatek i tekstu, skutecznie komunikując propozycje zmian, bez konieczności wysyłania wiadomości e-mail lub umawiania telekonferencji.

Cozzitorto wskazuje, że opcja mobilna zachęciła użytkowników nie korzystających z Revit do przeglądania modelu dzięki opcji przeglądania szczegółów w 3D poza aplikacją; jak przyznaje, sama często używa aplikacji mobilnej A360 do bieżącego przeglądania i oznaczania modeli. – W aplikacji mobilnej przeglądam model i rysunki przygotowując się do pracy, lub robiąc notatki przed spotkaniem.

W aplikacji mobilnej przeglądam model i rysunki przygotowując się do pracy, lub robiąc notatki przed spotkaniem.

– Claudia Cozzitorto
Dyrektor BIM Moriyama & Teshima

Projekty joint-venture stają się coraz powszechniejsze, a złożoność modeli BIM sprawia, że ​​mają one scentralizowaną, niezbędną do współpracy lokalizację. Gdy firma Moriyama i Teshima zakończyła swoją rolę w projekcie, firma Architectura mogła z łatwością ograniczyć dostęp do projektu dzięki uprawnieniom administratora A360 i przejść do następnej fazy zarządzania budową.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Moriyama & Teshima Architects.

Rezultat

Platforma A360 umożliwiła ścisłą współpracę zdalną między firmami Moriyama & Teshima i Architectura, umożliwiając szybkie recenzowanie i przeglądanie modeli Revit oraz zapewnienie struktury ułatwiającej współpracę zespołową. Cozzitorto podsumowuje swoje doświadczenie z wykorzystanie A360 w tym projekcie:

– Nasz projekt BIM wymagał współdzielonego dostępu do naszego modelu BIM. A360 umożliwiło nam przechowywanie naszego modelu Revit w centralnej lokalizacji. W zasadzie pracowaliśmy tak, jakbyśmy siedzieli w jednym biurze.

Link do oryginału artykułu w PDF.

FIRMA
Moriyama & Teshima Architects

LOKALIZACJA
Windsor, Ontario, Kanada

OPROGRAMOWANIE
Autodesk® A360 Autodesk® Collaboration dla Revit Autodesk® Revit