Rozwój zawodowy architekta: Autodesk poszerza granice modelowania BIM (Część II)

267
BIM_2_1
Insight 360 umożliwia użytkownikom wizualizowanie i wpływanie na wydajność budynku z uwzględnieniem ważnych standardów branżowych, takich jak Architecture 2030 oraz ASHRAE 90.1.

Na konferencji AIA 2016 Autodesk zaprezentuje Dynamo Studio, Insight 360 oraz przedpremierowo, projekt Expo.

Wczoraj rozpoczęliśmy dyskusję poprzedzającą konferencję AIA 2016 dotyczącą rozwoju zawodowego architekta i naszej wspólnej misji. Zapewne pamiętasz z opublikowanej wczoraj „Części I”, przedstawiającej działania Autodesk podczas AIA 2016, że większość naszych narzędzi jest teraz połączona z podstawowym oprogramowaniem Revit – błyskawicznie, płynnie i wydajnie. Przedstawiliśmy też ideę rozszerzonego modelowania informacji o budynku (Building Information Modeling, BIM). Twoje życie, twój zespół –  teraz wszystko staje się prostsze.

Wróćmy teraz do konferencji AIA 2016 i prezentacji sposobów na ulepszenie twojej pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności, dzięki produktom Autodesk.

Oszczędzaj czas i pieniądze: Dynamo i projektowanie obliczeniowe

Projektowanie obliczeniowe to rozwojowy trend oparty na założeniu, że każdy problem projektowy można opisać za pomocą abstrakcyjnego modelu o przejrzystych i logicznych wytycznych, a następnie rozwiązać za pomocą obliczeń. Projektowanie obliczeniowe w świecie projektowania, w tym architektury, to w skrócie wykorzystanie mocy obliczeniowej do tworzenia form i obiektów.

W przeszłości tworzenie i aktualizowanie responsywnych, dynamicznych modeli zajmowało o wiele więcej czasu i było o wiele trudniejsze niż powinno. Na szczęście sprawdzone w branży środowisko programowania, napędzane silnikiem Dynamo, z dostępem przez Dynamo do programów Revit i Autodesk Dynamo Studio pozwala pokonać ten problem. Zaprojektowany do pracy w środowisku Revit, program Dynamo dla Revit rozszerza modelowanie BIM o dane, środowisko logiczne i graficzny edytor algorytmów. Dynamo Studio, przedstawione po raz pierwszy na konferencji AIA 2015, to niezależne środowisko oprogramowania, umożliwiające projektantom tworzenie logiki wizualnej, które pozwala zgłębiać parametryczne projekty koncepcyjne i pomaga zautomatyzować zadania, jednocześnie pracując niezależnie od Revit.

Dynamo pozwala także poszerzyć twoje projekty do formy interoperacyjnych procesów roboczych by umożliwić prowadzenie dokumentacji, wykonanie, koordynację oraz przeprowadzanie symulacji i analiz.

BIM_2_1
Wizualny interfejs Dynamo Studio umożliwia łatwy i szybki przepływ koncepcji projektowych.

Sean Burke, lider cyfrowego wykorzystania modelu BIM i starszy konsultant w firmie NBBJ zaznacza, że jego zespół wykorzystuje Dynamo do wydobywania informacji ze starszych plików DWG należących do klientów, i przenoszenia ich do programu Revit jako szkicu macierzystego. Firma NBBJ była w stanie przetworzyć nieinteligentne pliki 2D, wyekstrahować z nich dane i dostarczyć w formacie eksportowym bazy danych, jakiego używa ich klient. Mówiąc prostym językiem, bierze się nieinteligentne pliki i zmienia w takie, których nie powstydziłoby się stowarzyszenia Mensa. To naprawdę świetna funkcja, taka w stylu Autodesk.

W tym specyficznym projekcie obejmującym 75 budynków, wykorzystanie Dynamo pozwoliło NBBJ zaoszczędzić ok. 1650 godzin pracy, co wg Burke’a jest „najbardziej znaczącym elementem organizacji pracy w tym projekcie”.

Projekt NBBJ jest jednak tylko jednym z wielu przykładów procesów wspomaganych przez Dynamo; całe mnóstwo podobnych historii powtarza się w firmach na całym świecie, a grupy użytkowników Dynamo wyrastają jak grzyby po deszczu. Projektanci stawiający na inteligentne rozwiązania łączą się, by omawiać innowacyjne procesy robocze, które pomogą ich firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, a także oszczędzić zmartwień. Tutaj dowiesz się więcej: http://dynamobim.org/digging-the-dug/

Aby uzyskać więcej informacji o Dynamo Studio i jego integracji z Revit, odwiedź nasze stanowisko (nr 3531) na konferencji AIA 2016.

Ocalić Ziemię: projektowanie optymalnej wydajności budynku z Insight 360

Przedstawiony na konferencji Greenbuild 2015 Autodesk Insight 360 będzie jednym z głównych punktów naszej prezentacji. Autodesk Insight 360 zapewnia architektom scentralizowany dostęp do danych dotyczących wydajności energetycznej i środowiskowej ich budynku oraz najbardziej zaawansowanych silników analitycznych na świecie, a to wszystko w postaci pięknego i intuicyjnego interfejsu. Dzięki solidnej, dwukierunkowej integracji z modelowaniem BIM, bezpośredniemu dostępowi do wiodących narzędzi analitycznych oraz wytycznym i zaleceniom mającym swe źródło w standardach branżowych, architekci mogą podejść do procesu projektowania z bardziej efektywnym rozumieniem elementów dających lepsze wyniki wydajności budynku podczas całego cyklu jego użytkowania.

BIM_2_1
Analiza energetyczna siedziby Biura ds. Ochrony Zdrowia przeprowadzona za pomocą Insight 360 od Autodesk. Źródło: Grupa Mills.
BIM_2_1
Insight 360 umożliwia użytkownikom wizualizowanie i wpływanie na wydajność budynku z uwzględnieniem ważnych standardów branżowych, takich jak Architecture 2030 oraz ASHRAE 90.1.

Ryan Hess jest dyrektorem ds. zrównoważonego projektowania w Grupie Mills, z siedzibą w Morgantown w stanie Wirginia Zachodnia. Grupa Mills to mała firma prosto z serca zagłębia węglowego, która z każdym kolejnym projektem w znaczący sposób przyczynia się do walki ze zmianami klimatu. Grupa Mills dokonuje tego za pomocą programu Insight 360 i innych narzędzi od Autodesk.

W 2015 r. grupa Mills zaczęła projektować siedzibę Biura ds. Ochrony Zdrowia w Wheeling, w stanie Wirginia Zachodnia, budynku o powierzchni ponad 4600 m2, położonego na działce obejmującej całą przecznicę.

Hass zauważa, że przed pojawieniem się Insight 360 Grupa Mills korzystała z „wielu programów do modelowania energetycznego, które miały szereg niedociągnięć, takich jak brak atrakcyjnego i prostego interfejsu graficznego, o ile taki w ogóle istnieje”. Ponadto, trzeba było korzystać z wielu programów, by uzyskać kompatybilność z tymi różnorodnymi silnikami modelującymi, a to kosztuje.

Ryan zgadza się, że branża się rozwija. –  Zawód architekta zmienia się wraz ze zwiększającym się obecnie naciskiem na szybkie reagowanie, łatwy dostęp i informację zwrotną wśród członków zespołu, klientów i konsultantów. Insight 360 zapewnia wydajną grafikę, wyrafinowany silnik modelujący i szybki czas obliczeniowy. Grupa Mills wykorzystała go, a także oprogramowanie Revit, by uzasadnić elementy konstrukcyjne, wykazując klientowi, że wiele z tych rozwiązań nie pełni funkcji wyłącznie arbitralnej, bądź estetycznej, ale że jest raczej funkcjonalne, konieczne i rozsądne – mówi Hass.

Zaprojektowano je, jak już wspomniano, przy pomocy programu Revit jako głównego narzędzia, z rozbudowanym modelem BIM. Wypróbuj Autodesk Insight 360 na naszym stoisku podczas konferencji AIA.

Zaskocz swoich klientów: przedpremierowa prezentacja projektu Expo

Autodesk nie pierwszy raz pomaga specjalistom z branży architektoniczno-konstrukcyjno-budowlanej (AEC) w wizualizacji ich pomysłów i projektów. Oni też chcą mieć tak wysoką jakość wizualizacji, jak developerzy gier komputerowych czy twórcy filmowych efektów specjalnych. Dlatego też w trakcie konferencji AIA przedstawimy przedpremierowo projekt Expo: szczegóły na naszej stronie wydarzeń towarzyszących wydarzeniu.

Spodziewamy się, że projekt Expo wywróci do góry nogami świat wizualizacji w branży AEC, dając ci nowe narzędzie do zaskakiwania klientów, a także pomagając tobie i klientom wspólnie podejmować świadome decyzje w czasie rzeczywistym. Projekt Expo korzysta z silnika Autodesk dla wypuszczonej na rynek w 2015 r. gry Stingray, by wkomponować nowo nabyty silnik i przenieść modele Revit do tego środowiska przy pomocy 3ds Max, oprogramowania do renderingu marki Autodesk. Mając technologię projekt Expo, platformę Autodesk w chmurze i niezwykle prosty rendering, obsługiwany jednym przyciskiem, czegóż można chcieć więcej? Kontakt pomiędzy twoją firmą a klientem staje się wielowymiarowy, płynny i o wiele bliższy.

BIM_2_1
Obraz edytora Stingray dzięki uprzejmości architekta ze studia PLACE.
BIM_2_1
Obraz edytora Stingray dzięki uprzejmości architekta ze studia PLACE.

–  Nadal nierozwiązaną kwestią jest tworzenie grafik, które naprawdę odzwierciedlałyby ten rodzaj energii, ducha i jakości światła oraz jakość doświadczenia, które mam w głowie –  przyznaje specjalistom Autodesk Heather Johnson ze studia PLACE, architekt z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. –  To dylemat architektów już od czasów Witruwiusza –  dodaje.

W inny sposób wyraził się Nelson Weeks, kierownik ds. BIM/CAD ze studia Lord, Aeak and Sargent. –  Jak można sprawić, by klient naprawdę poczuł przestrzeń, i to w taki sposób, by miał pewność, że dostanie to, czego chce?

Jeśli pracujesz w programie Revit, projekt Expo pomoże ci doprowadzić twój projekt do perfekcji i zachwycić klientów.

Jak tłumaczy Joel Pennington, manager produktu, projekt Expo przetwarza twój model Revit w chmurze Autodesk tak, by można go było wykorzystać na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym. Żaden inny partner nie ma do zaoferowania takiej technologicznej trójcy, jaką jest Revit, 3ds Max i silnik gry Stingray. A to wszystko robimy w chmurze, za jednym zamachem, by ułatwić ci życie. Bez zamieszania i problemów.

Brzmi prosto, prawda? Bo to wszystko jest proste. –  Project Expo podoba mi się przede wszystkim dlatego, że to rozwiązanie w pigułce, siła prostoty –  zauważa Weeks.