Najważniejsze punkty konferencji AIA 2016 dotyczą trendów w projektowaniu generatywnym i obliczeniowym, współpracy z użyciem chmury, konwergencji gier i wizualizacji architektonicznej.
Architekt wyznacza trendy, przełamuje bariery. Jest liderem w walce ze zmianami klimatu – każdy jego dom, budynek czy inny projekt ma znaczenie. Najlepiej zostało to pokazane podczas dorocznej konferencji AIA rozpoczynającej się 19 maja w Filadelfii.
Od wielu lat Autodesk blisko współpracuje ze specjalistami zajmującymi się projektowaniem – słuchając ich, reagując na ich potrzeby oraz doskonaląc i tworząc innowacje. Podczas tegorocznej konferencji będziemy świętować tempo rozwoju naszej branży, jednocześnie pomagając przekraczać granice możliwości modelowania informacji o budynku (Building Information Modeling, BIM) i kształtując rozwój zawodowy architektów w XXI w.
Minęły już czasy kiedy architekt pracował samotnie przy stole kreślarskim. W dzisiejszych czasach architekci coraz częściej pracują w trybie płynnym, który od samego początku projektowania zwiększa estetykę projektów, sprzyja wydajności pracy, wpływa na wykonalność projektu i jego koordynację, a także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając wydajność operacyjną. Architekci chętnie współpracują ze sobą, są mobilni, pozostają ze sobą w stałej łączności, a ich praca ma wymiar coraz bardziej wielozadaniowy. Sprawniej współpracują z inżynierami, konsultantami budowlanymi, specjalistami z zakresu fizyki technicznej, właścicielami oraz innymi podmiotami. Wszystko to składa się na dynamiczny proces, który pozwala nadawać wymarzonym projektom realne kształty.
Modelowanie BIM jest częścią naszego DNA. Teraz wykorzystujemy potencjał rozszerzonego BIM.
Być może poznałeś nas dzięki AutoCAD-owi, ale obecnie głównym narzędziem projektowym wielu architektów jest Revit. I nie chodzi o to, co Revit potrafi sam w sobie. Owszem, wspiera on już drugie pokolenie architektów jako podstawowe narzędzie ich pracy, jednak najbardziej imponujące jest to, co możesz zrobić korzystając z nowych narzędzi, w które go wyposażyliśmy dodaliśmy. Revit jest teraz połączony z chmurą. Jest szybszy. Pomoże ci projektować i konstruować zgodnie z założonym celem. Więcej możesz znaleźć tutaj.
Łącz się wszędzie: A360 Team oraz 360 Collaboration dla Revit.
Twój zespół projektowy jest coraz częściej porozrzucany w różnych lokalizacjach, w podróży? Wciągamy ich do chmury po to, by pomóc im projektować i budować na ziemi. Niegdyś rozproszony zespół projektowy pracuje teraz ręka w rękę dzięki chmurze, korzystając z A360 Team i A360 Collaboration dla Revit.

Weźmy na przykład projekt wolnostojącego pirsu satelitarnego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Los Angeles, którego budowa jest częścią wartego miliardy dolarów programu modernizacji całego lotniska. Wykonanie nowego pirsu wymaga czasu, pracy zespołowej i partnerstwa ze względu na stopień skomplikowania tego projektu. Dwa wiodące przedsiębiorstwa projektowe Corgan i Gensler połączyły się w spółkę joint-venture (pod nazwą Turner/PCL), by zaprojektować lotnisko przyszłości. Opcja „one team” w A360 pozwala scentralizować wszystkie informacje dotyczące projektu w chmurze i udostępniać je wszystkim stronom: zapisy poprzednich wersji projektu, komentarze i uwagi, harmonogram projektu a przede wszystkim modele Revit. Dzięki temu zespół może projektować nieprzerwanie, bez względu na lokalizację, korzystając z A360 Collaboration dla programu Revit, pracując nad tym samym modelem jednocześnie, w chmurze. Te technologie pozwalają zespołowi pracować na żywym modelu, bez konieczności przesyłania sobie nawzajem danych, co powoduje stratę czasu i może powodować utratę informacji.
Faktem jest, że kompleksowe przedsięwzięcia projektowo-budowlane, realizowane w ramach joint-venture stają się coraz bardziej popularne w branży architektoniczno-konstrukcyjno-budowlanej (AEC), a wymagane w nich formy dostarczenia projektu zobowiązują do wysokiego poziomu współpracy na styku wielu dyscyplin, miast, regionów czy krajów. Zamiast wydawać pieniądze na drogą infrastrukturę informatyczną, zespoły mogą wdrożyć rozwiązania takie jak A360 Team i A360 Collaboration dla Revit i działać właściwie od razu.
Twórz kiedy chcesz: FormIt 360 i FormIt 360 Pro
To ty wymyślasz kolejną wspaniałą koncepcję projektową; naszym zadaniem jest pomóc ci ją rozrysować, kiedy nastąpi przypływ inspiracji. Najnowsze narzędzie projektowe Autodesk złożone w ręce mobilnych architektów umożliwia im uchwycenie pomysłów za pomocą cyfrowego szkicownika, bez względu na to kiedy i gdzie ogarnie ich przypływ kreatywności.
Ale na tym nie koniec. Zafascynowany projektowaniem BIM Autodesk wywindował dotychczasowe rozumienie szkicowania na całkiem nowy poziom przy pomocy FormIt 360 i FormIt 360 Pro.
Zaproponowane przez Autodesk narzędzie do szkicowania FormIt 360 i FormIt 360 Pro pozwala szkicować w 3D i włącza twój szkic projektu koncepcyjnego do modelu BIM. FormIt 360 (dostępny za darmo w wersji na przeglądarki oraz jako aplikacja dla Android, Windows i na iPada) to lekkie i rozbudowane narzędzie zwiększające wydajność, służące do łatwego i szybkiego wychwytywania pomysłów, które umożliwia przejście do kolejnego dużego etapu – modelu BIM. Subskrypcja FormIt 360 Pro zapewnia dostęp do wszystkich intuicyjnych narzędzi do szkicowania w 3D zawartych w FormIt 360, ale jest rozszerzona o możliwość współpracy z czasie rzeczywistym, przeprowadzenia analizy efektywności energetycznej budynku i zasobów energii słonecznej, a także dostęp do biblioteki materiałów Autodesk. Nowa wtyczka zapewnia kompatybilność programu Revit 2017 z dodatkami FormIt i FormIt 360 Pro, co umożliwia przeniesienie twoich kreatywnych szkiców do naszego podstawowego programu projektowego.


Jak zauważa Roy Malcoms z DPR Constructions: – Naprawdę podoba mi się kompatybilność narzędzia FormIt z Revitem. Zawsze mi brakowało tej funkcji w SketchUp.
Nadawanie formy pomysłom za pomocą FormIt 360 oznacza koniec zastojów w projektowaniu koncepcyjnym, ponieważ oprogramowanie to pozwala projektantom stworzyć inteligentne szkice BIM, łącząc się bezpośrednio z Revit. Praca wykonana za pomocą FormIt 360 Pro w programie Revit staje się edytowalnym kształtem, co eliminuje konieczność przerysowywania projektu koncepcyjnego.
Masz świetny pomysł? Masz BIM. Owszem, w Revit. Ot, tak.
– Jestem architektem już trzydzieści lat, nic dziwnego więc, że zaczynałem od rysowania ołówkiem. Gdy na rynku pojawił się CAD, przeszliśmy od szkicowania do klikania i część z nas straciła przyjemność płynącą z bardziej tradycyjnej metody pracy – wyjaśnia José Bassalo z małego brazylijskiego przedsiębiorstwa Meia Dois Nove. – Technologia ekranu dotykowego w FormIt przywróciła nam utraconą przyjemność projektowania za pomocą czegoś, co przypomina ołówek. FormIt umożliwia nam dalsze „szkicowanie na papierze” bez utraty możliwości korzystania z dobrodziejstw modelowania elektronicznego.
Marzyć i projektować bez ograniczeń: projekt Fractal a projektowanie generatywne
Projektowanie architektury, będące poszukiwaniem możliwości, jest często ograniczone krótkimi terminami wykonania oraz trudnością w zlokalizowaniu i zastosowaniu we właściwym momencie projektu koniecznej wiedzy fachowej. Łącząc algorytmy wykorzystujące profesjonalną wiedzę ze skomplikowanymi wymaganiami projektu i warunkami środowiska przetwarzania w chmurze, Autodesk przewiduje nową erę we wspomaganiu decyzji projektowych. W owej erze będziemy świadkami zwiększenia zdolności projektantów do szybkiej oceny większej niż kiedykolwiek ilości możliwości dzięki usługom analitycznym i obliczeniom skalowalnym. Umożliwią one korzystanie przy każdym projekcie architektoniczno-konstrukcyjno-budowlanym (AEC) ze specjalistycznej wiedzy branżowej w służbie ulepszonego środowiska architektonicznego.
Dołącz do rozwijanego obecnie projektu Fractal, eksperymentalnego narzędzia projektowania generatywnego od Autodesk.

Pracowni Perkins+Will Atlanta zlecono zaprojektowanie dobudówki części sypialnianej do istniejącego już budynku szpitala. Miała on stanąć na bardzo ograniczonym terenie. Klient wymagał uzyskania maksymalnej możliwej ilości miejsc dla pacjentów i dobrego połączenia z istniejącym budynkiem szpitala, przy jednoczesnym przestrzeganiu nowych wytycznych projektowych oraz lokalnych przepisów budowlanych. Klient wymagał też szeregu ustępstw dotyczących zewnętrznej ściany budynku, aby zachować widok z okien istniejącej już w budynku sali sypialnianej. Zespół eksperymentował z projektem Fractal, aby ocenić możliwości zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniałyby ograniczenia terenu oraz rygorystyczne wymagania projektowe klienta.
– Rozwiązywanie współczesnych problemów związanych z projektowaniem budynków przeznaczonych do celów medycznych wymaga podejścia multidyscyplinarnego, opartego na badaniach i doświadczeniu. Unikalna współpraca pomiędzy naszymi urbanistami, projektantami, badaczami i studentami z Georgia Institute of Technology oraz informatykami i developerami Autodesk umożliwia nam gruntowne przemyślenie sposobu planowania i projektowania zaprojektowane są szpitale – podkreśla John Haymaker, dyrektor ds. badań w Perkins+Will. Poniższy film pokazuje jak wykorzystano projekt Fractal, by stworzyć różne opcje planu piętra szpitala.
Chcemy ci również dać możliwość pracy z naszym zespołem projektowania generatywnego. Kliknij tutaj jeśli jesteś z zainteresowany wzięciem udziału w grupie fokusowej podczas konferencji AIA w czwartek po południu. Wtajemniczymy wtedy klientów w projekt Fractal i poprosimy ich o opinię oraz wskazówki dla naszego zespołu. Jeśli chcesz poznać zespół zajmujący się projektowaniem generatywnym i projektem Fractal, odwiedź stronę thebuildinglab.info. Nie przegap też poniższego filmu pt. „Stadion projektu Fractal”, na którym zobaczysz, jak w praktyce działa ta zaawansowana technologia.
Co dalej?
Zostań z nami. Jutro, w części drugiej, omówimy projektowanie obliczeniowe, niesamowite eksperymenty związane z wizualizacją i to, w jaki sposób małe przedsiębiorstwo walczy – projekt za projektem – o powstrzymanie zmian klimatycznych, korzystając z programów Revit i Insight 360.